טיפולי שורש
כירורגיה שתלים
טיפול לריח רע מהפה
שיקום הפה
טיפולי חניכיים
טיפולי ילדים
טיפולי שיניים בזמן הריון
ציפויי חרסינה
טיפולים אסתטיים
טיפול בשיניים קדמיות שבורות
ניקוי שיניים
טיפולי שיניים משמרים

 

 טיפולי שורש

 

 

מהו טיפול שורש?

 

טיפול שורש נדרש כאשר אספקת הדם או ההולכה העצבית של השן נפגעת. אם מוך השן נפגע, הזיהום עלול להתפשט. הדבר עלול להוביל בסופו לאבסס (abscess).

 

 

מדוע יש צורך בטיפול שורש?

 

טיפול השורש מנקה את זיהום השורש, כדי למנוע המשך התפשטות הזיהום. לאחר טיפול השורש עקב החלשות השן היא עלולה להישבר לכן יש צורך לבצע שחזור של השן, ולספק תמיכה נוספת על ידי מבנה וכתר.

 

 

טיפול שורש

 

טיפול שורש נעשה בשן אשר המוך שלה נפגע בצורה בלתי הפיכה מעששת או מפגיעה דלקתית זיהומית. טיפולי שורש כוללים הכנה של תעלות השורש ומילויים על פי עקרונות ביו-מכניים באופן הרמטי כך שזיהום לא יעבור מחלל הפה לקצה השורש.

 

הטיפול נעשה באמצעות פוצרים קטנים מפלדה או מטיטניום אשר בעזרתם מוציאים את שאריות מוך השן מחליקים ליקויים את התעלות (מחילות) בהן היה מוך השן בעבר תוך שטיפות מתמידות לסילוק שאריות השיוף מתוך השן המטופלת.

 

במהלך הביצוע של הטיפול על פי עקרונות אלו עומדים בפני רופא השיניים מכשולים שונים: אנטומיה בלתי צפויה של השיניים כגון: שורש עקום, תעלות צדדיות וצרות, ומספר של תעלות בשן שונה מן הכלל, בעיות ביו-מכניות ומילוי השורש באופן הרמטי, ומכשור אשר עדיין לא הגיע לשלמות הפיתוח. נוסיף על כך את בעיית הטיפול בזיהומים עקשניים באזור שלא תמיד אפשר להגיע אליו, והתפתחותם של חיידקים יציבי רוב האנטיביוטיקה. ככלל יש להסתכל על טיפול שורש כעל ניסיון נואש להצלת השן מעקירה עם סיכויי הצלחה של קרוב ל-80%. ישנם דרכים להתמודדות גם בכישלונות בטיפול שורש בדרך של הפניה למומחים לאנדודונטיה לחידוש טיפול השורש והפנייה.