טיפולי שורש
כירורגיה שתלים
טיפול לריח רע מהפה
שיקום הפה
טיפולי חניכיים
טיפולי ילדים
טיפולי שיניים בזמן הריון
ציפויי חרסינה
טיפולים אסתטיים
טיפול בשיניים קדמיות שבורות
ניקוי שיניים
טיפולי שיניים משמרים

 טיפול שיניים בזמן הריון


נכון ביותר להיבדק טרם ההריון. הדבר מומלץ לכל מי שמתכננת הריון קרוב. לגבי טיפול שיניים רצוי בעשרת השבועות הראשונים להריון להימנע מטיפולים שניתן לדחותם להמשך ההריון בעיקר בשל הצורך באילחוש ולעיתים באנלגטיקהפוסט אופרטיבית ובתקופה זו של Hystiodifferentiation שינוי במבנה ותפקוד רקמות העובר, עשוי להיות רגיש יותר לתרופות כלשהן שלא ידועה השפעתן על ההריון. אפילו חמרי אילחוש ואנלגטיקה עלולים להשפיע על תהליכים קריטיים בשינויים של תיפקוד רקמות בעובר בתקופה זו ולהגדיל את הסיכוי ליצירת מומים בעובר, סיכון שאיננו מוצדק אם אין הטיפול הדרוש הכרחי כלומר טיפול דחוף ומסכן את בריאות האישה ההרה כגון מורסה או דלקת חריפה במוך השן.

החל מהשבוע ה 11 להריון ועד לסופו המוצלח, ניתן לבצע כל טיפול מתוכנן משמר או משקם בתנאי שמצב החניכיים מאפשר זאת.

יש לזכור שבהשפעת הורמוני ההריון המיועדים לעבות את דופן הרחם לצורך אספקת דם טובה יותר לשליה ודרכה לעובר, מתרחשת משום מה התעבות והתנפחות החניכיים באותם איזורים שישנה דלקת חניכיים ואפילו קלה.
מצב זה מחייב הקפדה על היגיינה אוראלית תוך צחצוח קפדני לשם הסרת הפלאק היות ונשים רבות מתקשות לצחצח שיניים בתקופה זו בגלל הבחילות.

קורה לעיתים קרובות שמצב חניכיים של אישה בהריון מלווה בנפיחויות ועיבוי חניכיים המקשה על טיפולים פרוטטיים ואפילו לעיתים על בניית שחזורים.

טיפול אורטודונטי שהחל טרם ההריון ישקול האורטודונט לפי המצב אם לעצור או לקדם את הטיפול כפי שתוכנן.


טיפולי חניכיים בתקופה זו לא מומלצים במצב רגיל, מעבר להורדת אבנית והקצעת שורשים. לא מומלץ לבצע ניתוחי חניכיים בתקופת ההריון בשל תגובה לא צפוייה של החניכיים למעט במקרים קשים ביותר. קשה להתייחס לעומקי כיסי החניכיים הנמדדים בתקופה זו מכיוון שרובם עלולים להיות False pockets כיסים מדומים עקב התנפחות שולי החניכיים. בחודשים האחרונים להריון לא מומלץ לתכנן טיפולים ממושכים בגלל לחץ על שלפוחית השתן של המתרפאה וקשיי נשימה עקב לחץ על הסרעפת של אברי עיכול הנדחפים כלפי מעלה ומטה על ידי העובר הגדל. ניתן לבצע טיפול משמר ופרוטטי אם מצב החניכיים מאפשר זאת, בהפסקות פיזיולוגיות תכופות להטלת שתן ולאוורור הריאות, עד לחודשים מתקדמים.

אין להשתמש בגז צחוק לאנלגזיה יחסית לאישה הרה משום חוסר הוודאות לגבי השפעות החומר על העובר וההריון. המחקרים מראים שהנשים בצוותי חדרי ניתוח ומרפאות בהן מתבצע טיפול בגז זה, נוטות להפיל את ההריון יותר מקבוצות ביקורת של נשים שלא שהו בסביבה רווית גז הצחוק. במקרים של סיבוכי הריון כגון: דימומים וצירים מוקדמים, יש להביא בחשבון שהטיפול בשיניים עלול להוסיף חרדה ולחץ נפשי שעלולים להגדיל את הסיכונים להפלה. במקרים של סכרת הריון ורעלת הריון יש להתייחס למצב האיזון ברמות הסוכר ואו לחץ הדם ולבצע רק טיפולים הכרחיים (טיפולי חירום כגון ניקוז מורסה או התחלת טיפול בשורש שן מודלקת) במעקב רפואי הדוק של גינקולוג או תוך כדי אשפוז.

על כל פנים כדאי וצריך להיכנס להריון עם פה מטופל היטב.